خوشبختی چیست و خوشبخت کیست؟

خوشبختی چیست و خوشبخت کیست؟ 

دوستی زمانی متنی را برای من ای میل کرد که در مورد مفهوم خوشبختی بود. جملات بسیار عمیقی در آن متن بود ولی یک جمله بیش از همه در دل من نشست و آن مفهوم خوشبختی بود در دو کلمه: خوشبختی = میزان رضایتحال رضایت چیست؟

رضایت حال خوش ماست زمانیکه خواسته های ما به نحو دلخواه برآورده شود.  ولی نکته مهم و ظریف در خواسته های ما نهفته شده که باعث میشود اغلب ما احساس خوشبختی واقعی نکنیم!  یعنی نوع خواسته، کیفیت و حتی کمیت آن در به وجود آوردن احساس خوشبختی موثر است. اجازه بدهید بحث را با یک مثال ساده دنبال کنیم.  شاید برای یک کودک چند ساله چنگ زدن و قاپیدن یک اسباب بازی و یا کش رفتن یک آبنبات و لیسیدن آن کمال خوشبختی باشد، ولی آیا همین دو خواسته ساده میتواند خوشبختی را برای یک جوان بیست ساله دم بخت و یا حتی نوجوان سیزده و یا چهارده ساله داشته باشد؟ مسلما خیر! به همین صورت به دست آوردن کار خوب، ماشین، ازدواج ایده ال، بچه های موفق و امکانات مناسب زندگی آرزوی هر انسانی برای رسیدن به خوشبختی است اما شاید شما هم متوجه شده باشید با وجودیکه برای رسیدن به هر کدام از این خواسته ها تقلا می کنیم و به دستش می آوریم بعد از مدت کوتاهی باز احساس میکنیم که چیزی در زندگیمان کم است و باز به دنبال خوشبختی میگردیم!؟ یعنی احساس رضایتمان کم میشود. ولی چرا؟ شاید مهمترین علت آن باشد که ما انسان ها ذاتا حریص هستیم و به هیچ موفقیتی هر چند هم در سطح بالا راضی نیستیم.  یعنی در زمان کوتاهی آن موفقیت و احساس خوشبختی برای ما عادی می شود و حس خوب زندگی کم رنگ...

حال چاره چیست؟ تمرین!! نه تمرین فیزیکی یا بدنی بلکه تمرین ذهنی و فکری!! ما باید فکر خودمان را طوری عوض کنیم که از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببریم حتی زمانی که مسواک میزنیم، دوش میگیریم و یا چای مینوشیم.  در زمان حال زندگی کنیم و به قول شاعر خوش ذوق خیام نیشاپوری :

از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن
فردا که نیامدست فریاد مکن
برنآمده و گذشته بنیاد مکن
حالی خوش باش عمر برباد مکن

در حال حاضر با ارتباطات بسیار وسیع الکترونیکی میتوان در کمترین زمان به همه منابع روان شناسی و مباحث آموزنده طریقه درست زندگی کردن دست یافت . ولی مهم عمل کردن به آن است.  خیلی از ما از جمله خود اینجانب همیشه به این فکر میکنیم که عمل خیلی سخت است و نوشتن و نصیحت کردن بسیار آسان.  اما به قول انگلیسی زبانان no other choice

پس امتحان کنید این طریق جدید زندگی کردن را حتی برای مدتی کوتاه مثل یک هفته، یک روز و یا حتی چند ساعت . شاید گشایشی حاصل شود و شما هم احساس خوشبختی را با تمام وجود بچشید .

سوسن کیانی یزدی
ایدون باد

* برگرفته از نشریه چهره نما